classicukash
Son Dakika Haber
» 
Yeni Kürt Devleti Haritası Nasıl Olacak
a aa
Tarih : 22 Ekim 2014 10:32
Yeni Kürt Devleti Haritası Nasıl Olacak
İngiliz Times gazetesi Suriyeli Kürt liderlerin özerk devlet için anlaşma sağladığını, devletin ilanı sonrası seçime gidileceğini duyurdu.

Yeni Kürt Devleti Haritası Nasıl Olacak, yeni bir kürdistan sınırları mı çiziliyor ? İngiliz Times gazetesinde “Kürtler, yeni bir devlet kurmak için uzlaşıyor” başlıklı bir haber yayınlandı. Gazete, Suriyeli Kürt liderlerin bir araya gelerek, özerk bir bölge ilan etme konusunda görüştüklerini kaydedildi. Liderlerin, Suriye’deki üç bölgede kurulacak yeni bir siyasi varlık konusunda uzlaşmak üzere Irak’ın Duhok kentinde bir araya geldiği belirtiliyor.

ÖNCE İLAN, SONRA SEÇİM

Haber şöyle devam ediyor: “Dokuzuncu gününe giren konuşmalarda, Suriyeli Kürtler; Cizire, Efrin ve Kobani kantonlarının “Rojava” adı altında yarı-özerk bir Kürt bölgesi olarak ilan edilmesini talep ediyor. Suriyeli Kürtlerin ana temsilcisi, PYD (Demokratik Birlik Partisi), resmi varlığın açıklanmasının ardından bölgesel bir parlamento kurulması ve savunma birlikleri oluşturulması için seçimlere gidileceğini söyledi.” Gazete, Türkiye’nin bu girişime karşı çıktığını, Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’nin ise temkinli yaklaştığını yazıyor.

Yeni Kürt Devleti 2014 Haritası

Yeni Kürt Devleti 2014 Haritası

GERÇEKTE OLANIN RESMİYETİ

Kürt kuvvetlerinin IŞİD militanlarıyla oldukça kanlı bir savaş yürüttüğü vurgulanan haberde, bu nedenle Suriyeli Kürtlerin elindeki bölgelerde istikrarın sağlanamadığına da dikkat çekiliyor.

Gazete, Türkiye’nin PYD’yi Özgür Suriye Ordusu ile birleşmeye ikna etme çabasından da bahsediliyor. Haberde şu ifadeler yer alıyor:

“Suriyeli Kürt liderler, özerkliğin ilan edilmesinin aslında gerçekte olanın resmi bir dille duyurulması olduğunu savunuyor. Türkiye’nin Iraklı peşmergelerin Kobani’ye geçişine izin vereceği yönündeki açıklamasına Suriyeli Kürtler şüpheyle yaklaşıyor. Kobani Kantonu Dışişleri yetkilisi İdris Nassan ise ‘Bizim yeterince savaşçımız var. Bize asıl ağır silah lazım’ diyor. PYD liderleri Kobani’ye Iraklı peşmerge tedariğinden ziyade, Suriyeli Kürtlerin kente geçmesini istiyor.”

Haberde, Suriyeli Kürtleri “Esad rejimiyle işbirliği yapmakla suçlayan” İslam Ordusu Sözcüsü Abdurrahman Salih’in şu ifadelerine de yer veriliyor: “Onlar Esad rejimiyle birlikte hareket ediyorlar, Esad’ın milisleri gibiler. Kürtler devrime katılmadılar çünkü tek istedikleri bir Kürt devleti.

Bir önceki haber olan Çağla Şikel'in Gögüs Kazası için Erol Köse'ye Dava başlıklı haberde Alişan, Çağla Şikel ve Erol Köse hakkında bilgiler verilmektedir. Siz de Çağla Şikel'in Gögüs Kazası için Erol Köse'ye Dava haberimize tıklayarak son dakika gelişmelerini takip edebilirsiniz.

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  • Yardım Paketi IŞİD için mi Atıldı

   Yardım Paketi IŞİD için mi Atıldı

   Yardım Paketi IŞİD için mi Atıldı - ABD Savunma Bakanlığı, Kobani'deki Suriyeli Kürtlere ulaşması için havadan yapılan askeri yardım paketlerinden birinin IŞİD'in eline geçtiğini doğruladı. Reuters'ın geçtiği...

  • YPG’nin Yemek Menüsü Oldukça Zengin

   YPG’nin Yemek Menüsü Oldukça Zengin

   YPG'nin Yemek Menüsü Oldukça Zengin - YPG hangi yemekleri yiyor ve ya nasıl yemek yiyor diye merak edenler için Amerikanın gönderdiği yemeklerin listesi TNTPORT'ta. ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı C-130 kargo...

  • Rusya Bayan Hitlerini Arıyor Yarışması Başvuru Şartları

   Rusya Bayan Hitlerini Arıyor Yarışması...

   Rusya Bayan Hitlerini Arıyor Yarışması Başvuru Şartları nelerdir? Bayan Hitler yarışması katılım şartları ve belgeleri nasıl tamamlanır? Yarışmanın orjinal adı  Who Will Be Miss Hitler 2014? şeklindedir....

Yeni Kürt Devleti Haritası Nasıl Olacak
reklam

GÜNÜN HABERLERİ

KATEGORİ İSMİ

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR