Son Dakika
07 Haziran 2017 Çarşamba

Petrolde düşüşün sürmesi bekleniyor

Petrolde düşüşün sürmesi bekleniyor haberi ve diğer kategorilerden en güncel en son haberler size doğru haber’i ulaştırmak için Dünya.com’da.

08 Aralık 2015 Salı, 10:01
137325.jpg

DÜNYA Online ve Ajanslar

Petrol fiyatları, OPEC toplantısından bir anlaşma çıkmaması ve Çin’den gelen ekonomik verilerde güçlü emtia ithalatının olduğunun görülmesi üzerine yedi yılın en düşük seviyelerine indi. 

Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen OPEC toplantısından çıkan kararlar yeni haftada da fiyatlanıyor. 7 yılın en düşük seviyelerinde hareket eden ham petrol fiyatları bu sabah bir miktar tepki yükselişi gerçekleştirmeye çalışıyor. 

Sabah saatlerinde 40,89 dolar seviyesinden işlem görmekte olan Brent petrol, dün 40 dolar desteğine oldukça yaklaştı. ABD hafif petrolü ise, 37.71 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Özellikle Brentte önemli bir dip seviyesinin kırılması, satışların hızlanmasını destekledi. 

Analistlere göre, kısa vadede Brent için yükselişi destekleyebilecek bir temel veri bulunmazken, spekülatif yükselişlere ve kâr satışlarına fırsat verebilecek tepki alımlarına dikkat edilmeli. 

“Düşüş sürebilir”

ABD ve Rusya’da artan petrol üretimi, OPEC’in petrol piyasasında etkinliğini zayıflatırken, son toplantıda kararsız bir tutum takınılması ve ayrıca fiyat seviyesinde veya üretim oranında bir değişiklik yapılmaması ham petrol fiyatlarındaki negatif baskıyı artıran unsurların başında geliyor. 

Diğer yandan birlik içerisinde yeniden ikinci büyük üretici olmak isteyen İran ile Suudi Arabistan arasında önümüzdeki günlerde yeni çekişmeler yaşanabileceği spekülasyonları yapılıyor. 

Uzmanlara göre böyle bir durumda üretimin daha da artması beklenebilir. 

Bugün TSİ 23:35’de Amerika Petrol Enstitüsü “Haftalık Ham Petrol Stokları” verisi takip edilecek. 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


evden eve nakliyat instagram takipçi satın al hd dizi izle
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz