Son Dakika Haber
» 
En Büyük Dağ: Olimpus Dağı
a aa
Tarih : 26 Ekim 2012 5:01
En Büyük Dağ: Olimpus Dağı
En Büyük Dağ: Olimpus Dağı
reklam

Güneş sisteminin en büyük dağı hangisidir? Bilinen en büyük dağ kaç metre yüksekliktedir? En yüksek dağın yüksekliği kaç km’dir? Olumpus Dağı Hakkında genel bilgiler son dakika haber tntport.com farkıyla sizlerle..

Güneş sistemindeki en büyük dağ, Mars’ta bulunan sönmüş bir volkanik dağ olan Olimpos Dağı’dır. Yüksekliği i 26 bin 400 metre olan dağ neredeyse Everest’in 3 katıdır. Dev dağ, Mars’ın dış yüzeyinden bile görülebiliyor. Dağın yamaçları 7 kilometre yüksekliğinde dik yamaçlarla çevrilidir.

Genişliği yaklaşık olarak 600 km olan Olympus dağı, Mars’ın Amazon döneminde oluşan en genç ve büyük volkanı ünvanına sahiptir. Bu büyüklüğüyle Olympus dağı Fransa’yı kaplayabilir.

Olympus dağı Ululslararası Astronomi Birliği tarafından geçici olarak adlandırılmıştır üzerinde iki çarpışma krateri bulunmaktadır. Kraterlerden biri olan Karzok Krateri 15,6 km çapında, diğer bir krater olan Pangboche Krater’i 10,4 km çapındadır.

En Büyük Dağ: Olimpos Dağı Görüntüleri

Benzer son dakika haberleri:

dünyanın en yüksek dağı kaç km dir,en büyük dağ,everest dağı yüksekliği kaç km\dir,olympus DAĞI
Etiketler :

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  • 12. Türkçe Olimpiyatları 2014 Videoları

   12. Türkçe Olimpiyatları 2014 Videoları

   12. Türkçe Olimpiyatları 2014 Videoları ile ilgili bir internet sitesi hazırlanmış durumda. En son olarak Tuana Güney - Hakim Bey videosunu sizlerle paylaşmıştık. Ancak Türkçe Olimpiyatları videoları sadece bu...

  • Abdullah Öcalan Nobel Ödülüne Aday mı?

   Abdullah Öcalan Nobel Ödülüne Aday mı?

   Abdullah Öcalan Nobel Ödülüne Gerçekten Aday mı? Son günlerde sosyal medyada terörist başı Apo'nun nobel barış ödülüne aday olduğuna dair söylemler yayılmaya başlandı. Ancak olaylar büyümeden Nobel...

YORUMLAR
Bu Habere 1 Yorum Yapılmıştır.
 • ibrahim diyor ki ;
  13 Şubat 2014 1:37

  Gerçekten de çok büyükmüş yav.

YEMEK TARİFLERİ