Son Dakika
06 Haziran 2017 Salı

ABD’de tüketici güveni ekimde sert düştü

ABD'de tüketici güveni ekimde sert düştü haberi ve diğer kategorilerden en güncel en son haberler size doğru haber’i ulaştırmak için Dünya.com’da.

27 Ekim 2015 Salı, 17:11
130013.jpg

ABD’de Tüketici Güven Endeksi ekim ayında 97,6’ya gerileyerek beklentilerin çok altında kaldı. 

ABD’de tüketici eğilimlerini ölçen Conference Board’un bugün açıklanan verilerine göre, Tüketici Güven Endeksi ekimde önceki aya kıyasla 5 puan azalarak 97,6 oldu. Bu sonuçla son 8 yılın zirvesinden gerileyen endekse ilişkin piyasa beklentisi 103 düzeyindeydi. 

Conference Board’un ekonomik göstergelerden sorumlu direktörü Lynn Franco, beklentileri karşılamayan endekse ilişkin, “Tüketici güveni, eylüldeki ılımlı yükselişin ardından ekimde geriledi. Tüketicilerin, başta iş gücü piyasası olmak üzere mevcut şartlara ve kısa vadeli görünüme yönelik değerlendirmeleri daha kötümserdi” açıklamasını yaptı.  

Eylül ayı Tüketici Güven Endeksi de 103’ten 102,6’ya revize edildi. Söz konusu veri, eylülde aşağı yönlü revizeye rağmen son 8 yılın en yüksek seviyelerinden birini kaydetmişti.  

Analistler, tüketici güveninin düşmesini, iş gücü piyasasındaki ivmenin zayıflayan küresel büyümeye paralel yavaşlaması ile finansal piyasalardaki dalgalanmalara dayandırıyor. Tüketici harcamalarının ABD ekonomisinin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturduğuna işaret eden analistler, düşen güvenin iç talebi sınırlandırabileceğini öngörüyor. 

Bu arada, zayıf dayanıklı tüketim malı siparişleri verisi sonrasında güne kayıpla başlayan New York borsasında endeksler, tüketici güveninin ardından satış ağırlıklı seyrine devam ediyor. 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


evden eve nakliyat instagram takipçi satın al hd dizi izle
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz